KT:n koulutustoiminta laajeni - ensimmäinen verkkokurssi ja alueellisia koulutuksia toteutettiin

KT:n omalla koulutustoiminnalla on  takanaan toinen kokonainen vuosi. Toiminta laajeni entisestään ja syksyllä toimintaa monipuolistettiin uudella koulutustuotteella, verkkokurssilla. Myös useampia alueellisia koulutuksia järjestettiin.

Kamera kuvaa webinaaria.

Toimintavuonna toteutettiin 90 koulutusta, joihin osallistuttiin yhteensä 9332 kertaa. Näistä 78 koulutusta järjestettiin etäkoulutuksena. Lähikoulutuksena toteutettiin yhteensä 11 koulutusta, joista viisi Helsingissä. Alueellisia lähikoulutuksia järjestettiin vuonna 2024 aiempaa laajemmin. Suomenkielisinä niitä järjestettiin neljä (Seinäjoki, Kuopio, Oulu, Jyväskylä) ja ruotsinkielisenä kaksi Vaasassa. KT tarjosi myös 11 tilauskoulutusta, joista viisi  järjestettiin tilaajan luona ja kuusi webinaareina.  

Syksyllä 2024 pilotoitiin lisäksi uusi koulutustuote, KVTESin soveltaminen palkanlaskennassa -verkkokurssi. Verkkokurssin rakentamisessa oli mukana yli  kymmenen KT:n asiantuntijaa ja sitä testattiin myös asiakkaiden kanssa. Ensimmäisen verkkokurssin todistuksen sai 91 osallistujaa. Kurssi otettiin kiinnostuneena vastaan ja se sai hyvää palautetta (ka. 4,3/5).  Verkkokurssin itsenäisen opiskelun joustavuutta ja oppimista edistäviä tehtäviä pidettiin toimivina. Verkkokurssi toteutetaan vuonna 2025 uudelleen. Myös uusia verkkokursseja lähdettiin rakentamaan vuonna 2024. 

Koulutuksia järjestettiin palvelussuhdeasioista, kuten työajoista, poissaoloista tai palkkauksesta sekä työelämän lainsäädäntöön liittyen. Myös ajankohtaiset työelämän muutokset, kuten TE24-uudistus, olivat esillä. Lisäksi järjestettiin työelämän kehittämiseen ja esihenkilötyöhön liittyviä koulutuksia, joita oli kohdennettu sekä kaikille työnantajille että sopimusaloittain.  

Koulutuspalautteiden mukaan koulutuksiin osallistujat olivat erittäin tyytyväisiä saamaansa koulutukseen. Palautteiden keskiarvo oli 4,4, kun maksimi oli 5. Kouluttajina toimi noin 35 pääosin KT:n asiantuntijaa.

Jäsentapahtumia järjestettiin pääosin etänä

Yleisöä Oulun työnantajapäivillä 2024.

KT järjesti jäsenkoulutusten lisäksi 63 tapahtumaa, joihin lukeutui esimerkiksi infotilaisuuksia, webinaareja ja verkostotapaamisia. Tapahtumat keräsivät yhteensä yli 7 200 ilmoittautumista. KT järjesti vuoden 2024 aikana myös muutamia kaikille avoimia webinaareja, joissa esiteltiin tehtyjen selvitysten tuloksia.

Lisäksi KT järjesti KT-työnantajapäivät Oulussa 13.–14.3.2024. Tapahtuman teemana oli kunnat ja alueet tulevaisuuden hyvinvoinnin turvaajina. Tapahtumaan osallistui yli 300 henkilöä.


Olimme mukana myös näissä tapahtumissa:

  • Rahoitus- ja johtamisfoorumi Rafo (7.2.–9.2.)
  • Lappeenranta-seminaari (22.–23.8.)
  • Kuntajohtajapäivät (14.–15.8.2024)
  • Kuntamarkkinat (18.–19.9.)


KT-yhteyshenkilöiden ajankohtaisaamuja järjestettiin säännöllisesti, yhteensä yhdeksän kertaa. Ajankohtaisaamuissa kerrottiin lyhyitä tietoiskuja ajankohtaisista työnantaja-asioista. Yhteyshenkilöiden tapaamisiin osallistui yleensä 200–300 yhteyshenkilöä tai heidän varahenkilöään.